Úvod >> Příběhy >> GPS, počítač a OziExplorer
GPS, počítač a OziExplorer
20.03.2007

Velkou slabinou ručních GPS přijímačů je zobrazení naší polohy na mapě. Velikost displeje neumožňuje získání rozumného přehledu o okolí a spousta přijímačů ani mapu nezobrazuje. Tento nedostatek výborně řeší připojení GPS přijímače k počítači.

Úvod

Aby nám naše souřadnice určené GPS přijímačem k něčemu byly, musíme je zobrazit na mapě. Můžeme to samozřejmě dělat pomocí pravítka na papírové mapě, ale je to trochu nepraktické. Tzv. mapové GPS přijímače zobrazují naši polohu v mapě na svém displeji. To už je šikovnější, ale displeje nemají dostatečnou velikost, mapy bývají nevalné kvality nebo jsou neúměrně drahé a nebo se nevejdou do paměti přijímače. Rozumnější je přenechat zobrazení na počítači. Většina GPS přijímačů umí pomocí protokolu NMEA a spojení přes sériový či USB port počítači sdělit veškeré potřebné informace.

Jako nejlepší software pro práci s GPS, se kterým jsem se kdy setkal, hodnotím OziExplorer. Je to skutečně vynikající program, který mě ještě v ničem nezklamal. Je poměrně dobře použitelný i ve volně stáhnutelné trial verzi, ale kvůli omezeným možnostem použití uživatelských souřadných systémů a kalibrace map je velmi vhodné mít verzi plnou.

Základní schopností OziExploreru je zobrazení mapy. A to mapy, která si v ničem nezadá s klasickou mapou na papíře (na rozdíl od velmi málo obsažných map z GPS přijímačů). Mapa je zkalibrovaná, takže v každém místě můžeme odečíst souřadnice. Můžeme vytvářet waypointy a jejich prostřednictvím plánovat trasy (routes). Naplánované trasy či waypointy pak můžeme nahrát do GPS přijímače a potom se podle nich řídit v terénu. Můžeme samozřejmě také záznamy z GPS přijímače nahrát do počítače a v klidu doma analyzovat své bloudění :-)

Ale hlavně můžeme s připojeným GPS přijímačem v reálném čase zobrazit svoji polohu. Tudíž můžeme použít OziExplorer jako navigační program. Samozřejmě pouze tam, kde nevadí velikost a spotřeba notebooku. Ideální je to třeba v autě nebo na lodi. Tam také můžeme jak notebook, tak GPS přijímač napájet ze zásuvky zapalovače, což nás zbavuje nutnosti každý den dobíjet baterie. Plocha displeje notebooku je pro potřeby navigace ideální. Obzvláště na lodi, kde potřebujeme vidět i vzdálenější ostrovy. Vynikající schopností OziExploreru rovněž je, že umožňuje naimportovat a zkalibrovat i vlastní (naskenované) mapy. Tudíž odpadá obtížné shánění digitálních map nejrůznějších koutů světa a samozřejmě také nutnost platit za ně často přemrštěné ceny.


Nastavení komunikace

Správné nastavení parametrů komunikace GPS přijímače s OziExplorerem je naprosto esenciální. Bez toho se nikdy nedočkáme správného zobrazení polohy a odpovídajících souřadnic. Je až neuvěřitelné, jaké nesmysly nám při špatném nastavení může OziExplorer zobrazovat. Proto je nutné dobře rozumět tomu, co která položka konfigurace ovlivňuje.

Nejdříve je třeba porozumět termínu map datum. Map datum totiž v OziExploreru nastavujeme na čtyřech místech a pokaždé tím ovlivníme něco jiného! Na Internetu najdeme různé definice, které ovšem málokdy vystihují podstatu věci. V zásadě je map datum specifikace elipsoidu použitého pro tvorbu mapy. Přesněji řečeno jde o konstanty, které udávají, jak posunout elipsoid WGS 84, aby ho bylo možno v dané oblasti použít místo původního. My budeme kromě WGS 84 potřebovat S-42 pro území ČR. S-42, které je v nabídce OziExploreru, platí pro Polsko. Ani často používané Pulkovo 1942 pro ČR není příliš vhodné (platí v okolí St. Petěrsburgu). Nicméně pokud vám nevadí nepřesnosti v řádu 20 m, jsou tyto datumy poměrně dobře použitelné. (Omlouvám se za nepříliš korektní skloňování. Při správném skloňování bychom ale museli používat termín "data", který má ve světě IT značně odlišný význam). Nejlepším řešením uvedeného nedostatku je rozšířit nabídku datumů o uživatelské datum S-42 CZ. K tomu je potřeba zkopírovat do adresáře OziExploreru soubor datums.dat. Tento soubor obsahuje uživatelsky definované datumy. V každém řádku je definice jednoho datumu, ve které se uvádí jeho název, číslo elipsoidu a posun WGS 84 ve všech osách. V našem případě je v tomto souboru jenom jeden řádek, který obsahuje tuto sekvenci: "S-42 CZ,15,23,-124,-84". Po této úpravě už se nám na konci seznamu datumů bude nabízet i S-42 CZ.

V konfiguraci OziExploreru je deset karet. nastavení karty GPS Pro správné předávání souřadnic je ovšem nejdůležitější karta s názvem GPS. Zde je třeba do položky GPS Upload/Download Datum zadat, v jakém systému jsou uloženy souřadnice waypointů a záznamů prošlých tras v GPS přijímači. Pokud tuto položku vyplníme špatně, budou waypointy a tracklogy přenesené z GPS přijímače posunuté. Rovněž budou v přijímači GPS špatně zobrazeny waypointy vytvořené v OziExploreru. Pro přijímače firmy Garmin, ale i pro většinu ostatních přijímačů je třeba v této položce zvolit WGS 84. U položky GPS NMEA Output Datum je tomu ovšem jinak. Zde je třeba nastavit stejný elipsoid, který je nastaven v přijímači GPS. Pokud tedy máme GPS přijímač nastaven podle minulého článku, je třeba v této položce zvolit S-42 CZ. Špatné nastavení této položky se projevuje odchylkou při zobrazování polohy v reálném čase.

Map datum nastavujeme ještě na kartách System a Maps, kde ovšem už o nic podstatného nejde. Na kartě System volíme v jaké soustavě mají být uloženy waypointy a tracklogy na počítači a na kartě Maps určujeme defaultní systém pro prázdné mapy. Obě nastavení můžeme nechat na WGS 84.

Zastavme se ještě u rámu Alternate Grid na kartě Maps. Zde můžeme určit další souřadnicovou síť, ve které (kromě zobrazení stupňů a minut) budou vypisovány souřadnice. nastavení karty Maps Můžeme systém buď napevno zadat (i vlastní definicí přes tlačítko s pravítky), nebo můžeme zatrhnutím určit, aby se převzal z právě používané mapy. Zde narážíme na reprezentaci map v OziExploreru. Každá používaná mapa je tvořena dvěma soubory. V jednom souboru je mapa v grafickém formátu (BMP, JPG, OZF, OZF2...) a v druhém jsou uloženy kalibrační údaje. Kalibrační soubor má koncovku MAP. Právě v tomto souboru je uložen i použitý Alternate Grid.

V kalibračním souboru je uložena také informace o souřadném systému, ve kterém byla mapa vytvořena. Tento údaj zadáváme při kalibraci. Je velmi důležité si ho zjistit pro každou mapu, kterou chceme kalibrovat! OziExplorer totiž veškeré souřadnice, které přijme z přijímače GPS, přepočítá do tohoto systému. Máme-li tedy v kalibračním souboru dané mapy zadán špatný systém, bude samozřejmě celá výše popsaná snaha zbytečná :-)


Tak ahoj příště.